Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Dar ticha | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

na inštaláciu Pasáž od Mateja Kréna bolo použitých takmer 15 000 kníh?

Dielo mesiaca september

Milan Paštéka

Dar ticha


Milan Paštéka: Dar ticha, 1996, kombinovaná technika, plátno,

110 x 110 cm, inv. č. A 6166. Zakúpené do zbierok GMB v roku 1999.

 

   Moja asistentka Michaelka si do svojej kancelárie nechala zavesiť dva obrazy. Otáznik od Júliusa Kollera z roku 1990 a obraz Dar Ticha od Milana Paštéku z roku 1996. Dobrý výber. Inšpirovalo ma to k tomu, aby som si ako dielo mesiaca vybral jeden z nich. Je to obraz od Milana Paštéku, ktorého som poznal prakticky od svojho detstva. Môj otec bol kedysi jeho  spolužiakom na gymnáziu v Žiline (ich učiteľom matematiky bol mimochodom otec Ruda Sikoru). Chodieval k nemu do ateliéru a brával ma so sebou. Neskôr, ako kurátor Galérie mesta Bratislavy, som už samozrejme chodieval sám. Pripravil som jeho výstavu, ktorou zahájila svoju činnosť Galéria NOVA v roku 1991,  podieľal som sa na rozsiahlej výstave Aristokrat Mlčania v Galérii mesta Bratislavy v roku 1999, a jeho komornejšiu výstavu v našej galérii Kresby na bielom papieri som kurátorsky pripravil v roku 2004. Pre informáciu ešte doplňme, že v Galérii mesta Bratislavy mal Milan Paštéka  výstavu aj v roku 1965 pod názvom Milan Paštéka – maľby, ktorú pripravil Fedor Kriška a v roku 2015 to bola retrospektívna autorova výstava pod názvom Legenda slovenského maliarstva – Milan Paštéka, ktorá bola realizovaná vďaka podpore MUDr. Dušana Vanka a text do publikácie napísal Juraj Mojžiš.

     Milan Paštéka absolvoval jedinečnú a zároveň aj osamelú maliarsku cestu s rôznymi ľahko identifikovateľnými tvorivými obdobiami. Už začiatkom 90. rokov sa v jeho tvorbe objavovali náznaky toho, že tento bytostný figuralista sa začína presúvať do polohy abstraktného umenia, ktoré prinášalo so sebou riziká, ale aj nové možnosti. Od roku 1993 bol už odklon od predchádzajúcej tvorby jednoznačný, Milanovi Paštékovi prestali postačovať vonkajšie tvary a ponoril sa hlboko do svojho vnútra, do svojho ticha. Jedným z nich je aj vybraný obraz Dar ticha. Sám Paštéka veľmi nerád dával názvy svojim obrazom, skôr sa prikláňal k tomu, že obrazy nie je možné pomenovať, je ich možné len popísať. Napriek tomu je podľa mňa tento názov mimoriadne výstižný. Obraz pôsobí mimoriadne meditatívne s troma vrstvami cez seba – základ tvorí jemná bielo -šedá plocha, prekrýva ju ďalšia lazúrovitá biela škvrna a cez ňu je gestickým ťahom namaľovaný obdĺžnik výraznej bielej farby s výraznými štruktúrami. Niektorí voľnomyšlienkársky zmýšľajúci vykladači Paštékovho diela by v tomto obdĺžniku videli aj črtajúce sa písmeno M (ktoré sa objavovalo čitateľne na niektorých Paštékových obrazov z tohto obdobia), mne to však pripadá skôr ako vyjadrenie troch prelínajúcich sa stavov duše s dramatickým nábojom vrchnej vrstvy v tomto veľmi sústredene vytvorenom obraze. Aby ste si urobili vlastný názor, najlepšie je vidieť originál. Máte možnosť ho vidieť, ak moju asistentku alebo mňa navštívite v Galérii mesta Bratislavy.

                                                                                                          Ivan Jančár

 

Lit. KOLEKTÍV autorov. Milan Paštéka. Levice : K.K.Bagala, L.C.A., 2001. 319 s.MOJŽIŠ, Juraj. Milan Paštéka. Bratislava : Galéria Nedbalka, 2013. 105 s.

KOLEKTÍV autorov. Milan Paštéka : Maľba = Painting. Bratislava : Vydavateľstvo Krása ; GMB, 2015. 190 s.

 

 

 

ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Október 2017
Strechy Bratislavy
Autor: Karl Hugo Frech

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Josef Lada
23. 11. 2018 - 24. 2. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Kurátorka: Alexandra Tamásová
15. 11. 2018 - 20. 1. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Péter Korniss
1. 11. 2018 - 13. 1. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Daniel Boschung
1. 11. 2018 - 13. 1. 2019
Oblastní galerie Liberec, Lázně / Externá expozícia
Kurátori: Zsófia Kiss-Szemán, Zuzana Štepanovičová
27. 9. 2018 - 6. 1. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Portrét Karola VI. (III.) ako uhorského kráľa
Autor: Johann Jacob Matern di Cilano
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.