Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Svedectvo VI. | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB v roku 2011 oslávila 50. výročie založenia?

Dielo mesiaca september

Jozef Jankovič

Svedectvo VI.


Jozef Jankovič: Svedectvo VI., 1965, epoxid, drevo, 227 x 80 x 20 cm, inv. č. B 1000

 

         Prvá výstava Jozefa Jankoviča  v Mestskej galérii v Primaciálnom paláci sa konala od 13. mája do 16. júna 1968.     V čase konania výstavy je  v tom čase 31 ročný Jozef Jankovič  už etablovaným sochárom, má  za sebou mimoriadne pôsobivú monumentálnu realizáciu  Obete varujú v Pamätníku SNP pre Banskú Bystricu. Na spomínanej výstave je zastúpené aj dielo Svedectvo VI, ktoré  zakupuje GMB do svojich zbierok. Jeho rukopis je už v tej dobe okamžite identifikovateľný. Jozef Jankovič  používa motív predimenzovaných ľudských končatín, v tomto prípade nôh, ktorých tvar vznikol „liatím formy do pančúch“. Formálne vychádza z diela Obete varujú, plastika  pôsobí mimoriadne expresívne, podstatný je  jeho naliehavý apel proti ľudskej zlobe, nenávisti. Pribíjanie nôh klincami tu odkazuje na Kristovo ukrižovanie, jeho etické posolstvo je tým ešte zvýraznené, čo podčiarkuje aj monochrómna farebnosť, ktorá sa mení až v ďalšej tvorbe. Výnimkou je tu výrazne žltý, povrazmi previazaný balíček, ako symbol niečoho ešte neotvoreného, nepoznaného, zobrazenie niečoho, čo nám bolo zasielané vtedajších západných krajín, ale aj symbol nádeje do budúcnosti. V kontexte vtedajšej európskej výtvarnej scény mimoriadne pôsobivo formuluje existencionálny pocit z danej doby, vyjadrovanie úzkosti, hľadanie slobody a zobrazovanie absurdity.

       Výstava je teda realizovaná v čase dočasných nádejí na slobodné vyjadrovanie sa, formulovania osobitých výtvarných programov, reagovania na najaktuálnejšie európske umelecké tendencie.  Jozef  Jankovič je na vrchole svojich tvorivých síl, čoskoro sa okupácií sovietskymi vojskami v auguste 1968 sa však ocitá na zozname autorov, ktorí nemôžu svoju tvorbu prezentovať v štátnych galériách.

Až po dlhých rokoch na jar 1989 sa začína pripravovať jeho rozsiahla retrospektívna výstava v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci, ktorej otvorenie sa koná o rok neskôr. Po ďalšom dlhom časovom oblúku sme pripravili jeho retrospektívnu výstava v priestoroch Mirbachovho paláca prezentujúcu autorove zlomové diela jednotlivých vývojových etáp, výraznú časť z nich predstavujú aj „železné“ diela z posledných rokov. Je to naliehavá celoživotná výpoveď, je to výstava, ktorá ťažko niekoho nechá ľahostajným.

Ivan Jančár

ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Október 2016
Portrét T. G. Masaryka
Autor: Štefan Polkoráb

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Ernest Zmeták
Kurátorka: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.