Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Jaroslav AUGUSTA | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB v roku 2011 oslávila 50. výročie založenia?

Dielo mesiaca november

Jaroslav AUGUSTAJaroslav AUGUSTA
(1878, Humpolec pri Pelhřimove – 1970, Banská Štiavnica)

Sedliak
Okolo 1911
A 3836, olej, lepenka, 47 x 36,5 cm, značené vpravo dole: „J. Augusta“

Narodil sa v Čechách, ale celá jeho rodina sa presťahovala na Slovensko. V rokoch 1897 – 1900 študoval na AVU v Prahe (prof. M. Pirner), v rokoch 1900 – 1906 na AVU v Mníchove (prof. J. Herterich, C. von Marr). Maľby Jaroslava Věšína a Joža Úprku ho podnietili k spoznávaniu rôznych krajov, najmä Zvolenskej a Oravskej stolice, ktoré ho nadchli, a preto začal zbierať národopisný materiál, kresliť krojové štúdie a smerovať k uskutočneniu svojho predsavzatia, maľovať „v podobnom smere“ (Augusta) ako Millet a príslušníci barbizonskej školy, resp. členovia maliarskej kolónie vo Worpswede. V roku 1901 podľa tohto vzoru založil s E. Pacovským maliarsku kolóniu v Detve a začal sa programovo venovať maľovaniu Detvy a neskôr aj ostatných zaujímavých krajov Slovenska, od roku 1911 prevažne Važca. V roku 1903 sa podieľal na založení Grupy uhorsko-slovenských maliarov, v roku 1920 Spolku slovenských umelcov.
Augustove idylické náhľady na kraj a ľud sa rýchlo vytratili a už začiatkom 20. storočia sa do jeho prác nastálo vkradol smutný elegický tón. Dekoratívny folklorizmus J. Úprku sa preňho stal časom neprijateľný. Vyčítal mu, že človek mu je len „farebnou škvrnou, ako napríklad strom alebo iný ľahostajný predmet v prírode“ (Augusta), a preto do svojich štúdií zaznamenával presné mená ľudí, ktorí mu stáli modelom. Všimol si, že Slovensko nie je „šťastným krajom, kde sa všetko len tak rozplýva veselosťou a smiechom“ (Augusta), ale nepristúpil ku kritickým pohľadom s psychologizujúcimi tendenciami. Augustovi bolo zrejme vlastnejšie „vyrozprávať sa“, posťažovať sa, ukázať zármutok, clivotu zobrazených ľudí, ktorí stáli blízko jeho naturelu.
Na maľbe Sedliak sa pozeráme do tváre starého dedinčana zmiereného so životom, sediaceho s rezignovaným pohľadom pri fľaši v tichom, bezmyšlienkovitom žiali. Ani na tejto podobizni sedliaka z Važca sa však Augusta nevymanil z naturalizujúcich smerov národopisného žánru. Trvalé miesto v dejinách slovenského výtvarného umenia mu zaručil fakt, že uskutočňoval svoj jasný, vlastným rozhodnutím obmedzený umelecký plán systematického záznamu postupne zanikajúcej a nie vždy radostnej slovenskej dedinskej kultúry a výstavnou i spolkovou činnosťou organizačne prispel k rozvoju národného umeleckého diania.

Proveniencia: Maľba Sedliak sa dostala do zbierok GMB v roku 1972 nákupom od súkromného majiteľa.
Literatúra: AUGUSTA, Jaroslav: Spomienky. Bratislava, 1962; VÁROSS, Marian: Augusta. Bratislava, 1956; VACULÍK, Karol: Dielo Jar. Augustu. Katalóg. SNG, Bratislava, 1954.


Mgr. Zsófia Kiss-Szemán
kurátorka maľby a sochy 20. a 21. storočia


 

« predošlé
Dielo mesiaca Október 2009
Cirkus. 1971
Autor: Július Jakoby
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca December 2009
Reinterpretácia. Faksimile
Autor: Patrik Kovačovský

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Ernest Zmeták
Kurátorka: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Josef Lada
23. 11. 2018 - 3. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Obchodník s dažďom
Autor: Stanislav Stankoci
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.