Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Venuša a Adónis | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Štipendium Radislava Matuštíka je tu od roku 2004?

Dielo mesiaca júl

Tiziano Vecellio

Venuša a Adónis


Tiziano Vecellio (1489/90 – 1576), neznámy rytec

Venuša a Adónis

po 1554

medirytina na papieri

Nesignované

Vydavateľ vľavo dole: Martinus Rota formis

GMB inv. č. C 4468

 

Ľúbostný príbeh Venuše a Adónisa je popísaný v Ovídiových Metamorfózach. Rímska Venuša (lat. Venus) bola pôvodne bohyňou jari. Patrí medzi najstaršie bohyne. Keď sa začala stotožňovať s gréckou Afroditou, stala sa tiež bohyňou krásy a lásky. Zrodila sa z morskej peny. Mala veľa milostných dobrodružstiev, napr. s bohom vojny Áresom alebo smrteľníkom Adónisom. Bola matkou a ochrankyňou Enea.

     Adónis (lat. Adonis) bol synom kráľa Kinyra a jeho dcéry Myrrhy. Bol to nezvyčajne pôvabný mladík a skvelý lovec. Bol taký pekný, že sa do neho zaľúbila aj manželka vládcu podsvetia Persefona a spomínaná bohyňa Venuša. Adónis bol vášnivým lovcom, preto sa Venuša kvôli nemu naučila loviť a len čo svitlo, vždy ho sprevádzala na love. Sama mu dokonca pomáhala poľovať v cyperských lesoch. Zakaždým ho prosila, aby sa nepúšťal na lov nebezpečnej divej zveri a lovil iba malé zvieratá, ktoré mu neublížia. Adónisovi však odhodlanosť bránila poslúchnuť túto radu. Raz, keď Venuša odišla na Cyprus a Adónis sa vydal loviť sám, usmrtil ho diviak. Venuša zo zúfalstva uprosila bohov, aby sa jej milý mohol aspoň na polroka vrátiť na zem, druhú polovicu roka musel prežiť v podsvetí. Vtedy rastliny na zemi uschýnali, a keď sa vrátil na zem, prišiel s ním aj život. Podľa jednej verzie legendy poslal diviaka žiarlivý Áres, aby prekazil Venuši jej lásku k Adónisovi. Tam, kde na zem dopadli kvapky jeho krvi, vyrástli malé kvietky. Z tejto legendy je odvodené aj pomenovanie trvalky – Adonis vernali. Kvetiny kvitnú práve na jeseň, keď všetko uschýna, čím pripomínajú návrat Adónisa na zem z podsvetia. Vo výtvarnom umení  je obľúbená najmä scéna Adónisovej smrti, ktorú zobrazovali predovšetkým renesanční a barokoví umelci. Keď Adónisa smrteľne zranil diviak, Venuša sa ponáhľala mu pomôcť. Zranila sa o tŕň bielej ruže, ktorá sa od jej krvi zafarbila na červeno. Preto bývala niekedy zobrazovaná s červenou ružou, ktorá súvisí s lovom.

V európskom výtvarnom prejave boli najčastejšie zobrazované tri udalosti súvisiace s tragickým koncom lásky Venuše a Adónisa – lov Venuše a Adónisa, rozlúčka Venuše s Adónisom a Venuša oplakávajúca Adónisovu smrť. Práve druhú scénu znázorňuje grafický list vytvorený podľa maliarskej predlohy talianskeho umelca Tiziana, datovanej do rokov 1553 – 1554. V idylickej krajine stojí v popredí Adónis v antickom rúchu a so šípom v ruke, chystajúci sa na lov. Pri ňom sedí nahá Venuša, ktorá ho objíma a prosí, aby zostal pri nej. Svorka loveckých psov akoby odrážala jeho netrpezlivosť a túžbu po love. Tá je v tomto prípade silnejšia ako láska, ktorú pripomína Eros vľavo, odpočívajúci pod stromami. Adónisov odpor a nechuť zostať vyjadruje aj nepoužitý luk a šípy, zavesené na strome vľavo. Prudká žiara v oblakoch s postavou na voze so záprahom holubov pripomína Adónisov blízky koniec. List zo 16. storočia vydal Martino Rota, ktorý pôsobil ako rytec a vydavateľ v Benátkach, Grazi, Viedni a v Prahe.

 

Martina Vyskupová, kurátorka zbierky starej grafiky

 

Výberová bibliografia:

Rusina, Ivan – Teren, Štefan: Lov a zver vo výtvarnom prejave. Bratislava 1988.

    

 

« predošlé
Dielo mesiaca Jún 2013
Telefónna búdka, 1986
Autor: Veronika Rónaiová
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca August 2013
Archaické zrkadlo
Autor: Marián Čunderlík

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.