Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Podľa Petra Paula Rubensa kreslil Jean-Marc Nattier, ryl Gaspard Duchange: Vyhlásenie regentstva Márie de Medici a apoteóza Henricha IV., 14. mája 1610. 1708  | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

v zbierkach GMB sa nachádza takmer 33 000 zbierkových predmetov?

Dielo mesiaca január

Podľa Petra Paula Rubensa kreslil Jean-Marc Nattier, ryl Gaspard Duchange: Vyhlásenie regentstva Márie de Medici a apoteóza Henricha IV., 14. mája 1610. 1708Podľa Petra Paula Rubensa (1577 – 1640) kreslil Jean-Marc Nattier (1685 – 1766), ryl Gaspard Duchange (1662 – 1757):
Vyhlásenie regentstva Márie de Medici a apoteóza Henricha IV., 14. mája 1610
Datované 1708, olejom kolorovaná medirytina na papieri podlepenom plátnom, súčasť pôvodnej výzdoby interiéru Mirbachovho paláca, rozmery listu: 50,4 x 79,3 cm. ev. č. GMB: C 14795

V roku 1963 mesto pridelilo Galérii mesta Bratislavy nové priestory, Mirbachov palác, kde po rekonštrukcii 5. apríla 1975 sprístupnila svoje zbierky. Z pôvodnej pozostalosti grófa Mirbacha sa zachovala aj výzdoba interiéru dvoch miestností paláca, nazývaných „kazetové“. Tieto miestnosti majú rokokovou štukou zdobené stropy a sú obložené dreveným obkladom, v ktorom je pravidelne geometricky vsadených približne 290 olejom kolorovaných grafických listov s najrôznejšími námetmi, chránených pôvodnými ručnými sklami. Táto výzdoba, zachovaná „in situ“, vznikla pravdepodobne koncom 18. storočia počas výstavby paláca.
Jedným z viacerých grafických cyklov vo výzdobe stien je súbor s námetmi zo života Márie de Medici, dvadsaťpäť grafických listov z albumu La Galerie Du Palais Du Luxembourg Peinte Par Rubens, Dessinée Par Les S. Nattier, vydaného v Paríži v roku 1710. Jednotlivé medirytiny sú zrkadlovo obrátenými kópiami obrazov Petra Paula Rubensa od bratov Jean-Marca Nattiera a Jean-Baptistu Nattiera. Na ich výrobe sa v rokoch 1703 – 1710 podieľali rôzni francúzski rytci, ako napríklad Jean-Baptiste Massé, Gérard Edelinck, Louis de Chastillon, Gaspard Duchange, Alexis Loir, Jean Audran a iní. Reprodukcie vznikli na základe priamej predlohy štyroch portrétnych obrazov a malieb Petra Paula Rubensa, na objednávku Márie de Medici. Zložitý ikonografický cyklus vytvorený ako 21 samostatných obrazov vznikol v rokoch 1622 až 1625 ako výzdoba galérií Luxemburského paláca v Paríži. Ich originály dnes môžeme obdivovať v parížskom Louvri.
Jedenástym v poradí je námet s vyhlásením regentstva Márie de Medici a apoteózou Henricha IV. Zachytáva zlomový okamih tragickej smrti Henricha IV. a osud Márie de Medici ako regentky Francúzska. Ohavný čin kráľovraždy, naznačený syčiacim hadom, je tu očistený apoteózou, kde je Henrich IV. s voľou bohov vzatý na Olymp. Henrich, oblečený ako rímsky cisár s vavrínovým vencom, je Jupiterom a Saturnom nesený do výšin, kde ho pod symbolmi zverokruhu očakáva sediaci Herkules, za ním Merkúr, Venuša s amorom a kráľovná bohov Héra obklopená putty.
Na opačnej strane vidíme pod baldachýnom a architektúrou triumfálneho oblúka na vyvýšenom schodisku jeho manželku, kráľovnú Máriu de Medici, sediacu skľúčene v smútočnom šate na tróne. Pri kolenách jej kľačí alegorická postava symbolizujúca Francúzsko, ktorá jej podáva ríšske jablko, okolo jej radia Prudencia, za ňou Minerva a obklopuje ju suita jej verných.
V diagonále kompozície dej spájajú i rozdeľujú dve životné družky kráľa, bohyňa Vojny (Bellona) a bohyňa Víťazstva (Viktória). Nahá okrídlená postava Bellony priťahuje pozornosť svojím teatrálnym gestom. Patrí k postavám zapísaným do dejín umenia veľkými písmenami, keďže inšpirovala napríklad Delacroixa pri komponovaní postavy Slobody vedúcej ľud, ale v mnohých svojich obrazoch ju použil aj Paul Cézanne.
Majstrovstvo Rubensovho diela prenesené do reprodukcie je narušené nielen obrátenou kompozíciou, vzniknutou technológiou tlače, ale aj zmeneným koloritom. Maliar, ktorý grafický list koloroval, zjavne nepoznal originál a nepridŕžal sa Rubensových odtieňov. Vidieť to môžeme napríklad na modrých nohách Henricha IV. neseného k výšinám, ktoré pochopil ako zaodeté. Napriek tomu je však farebná kompozícia vyvážená a harmonická v zemitých odtieňoch.
O objednávateľovi, majiteľovi či umelcovi, ktorí sa podieľali na zariadení tohto jedinečného interiéru, nemáme podrobnejšie informácie. Umelecko-historická literatúra, ako aj archívny materiál zaryto mlčia. Jedinečná rokoková výzdoba miestností Mirbachovho paláca v štýle cisárskych izieb však svedčí o vynikajúcom majstrovstve a vkuse.
Túto „šperkovnicu európskej grafiky 18. storočia“ môžete vidieť ako súčasť stálych expozícií stredoeurópskeho maliarstva a sochárstva na prvom poschodí Mirbachovho paláca.

Patrícia Synčáková

Vybraná bibliografia:
1. Karl Grossmann: Der Gemaldezyklus Der Galerie Der Maria Von Medici Von Peter Paul Rubens, Strassburg 1906, reprint Breinigville USA 2010.
2. Dagmar Srnenská: Francúzska rokoková grafika zo zbierok Mirbachovho paláca. Bratislava 1984.
3. Želmíra Grajciarová: Expozícia Stredoeurópske barokové maliarstvo a sochárstvo v zbierkach Galérie mesta Bratislavy Mirbachov palác. Katalóg stálej expozície.

« predošlé
Dielo mesiaca December 2010
Mikuláš Galanda: Madona
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Február 2011
Nekonečný kolobeh života. 1976-79
Autor: Rudolf Sikora

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Ernest Zmeták
Kurátorka: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.