Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Silence | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

v rokoch 1979 – 1993 existovala v GMB Galéria dieťaťa?

Dielo mesiaca február

Ingrid Višňovská

Silence


 
Ingrid Višňovská: Silence, 2008
 

   „Kdybyste z celé výstavy měli vidět jen toto surrealisticky působící dílo hrající si s lidským podvědomím, strachem a zároveň chutí strach prožívat, běžte se na ni podívat“, píše sa v jednej recenzii k výstave 1960 → súčasnosť / Slovenské umenie + českí hostia, ktorú pripravila Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s Prvou slovenskou investičnou skupinou v Galérii hlavného mesta Prahy (kurátori Zuzana Bartošová, Ivan Jančár a Karel Srp). Na výstavu v Dome U zlatého prstenů, ktorá potrvá do 22. februára 2009, organizátori veľkoryso poskytli priestor s takmer 40 miestnosťami. Spomedzi približne 300 diel to bola aj inštalácia Ingrid Višňovskej Silence, ktorá výrazne oslovila mnohých návštevníkov.
    Pripomeňme, že autorka vystavovala v Galérii mesta Bratislavy v suterénnych priestoroch Pálffyho paláca v roku 2004  svoju diplomovú prácu Space, kde sa pohrávala s vytváraním pocitu neistoty priestoru, či prienikmi jednotlivých svetov. Silence vytvorila Ingrid Višňovská pre výstavu v Prahe. Pozostáva z množstva fotografií autorkiných vlastných očí nalepených na priesvitné fólie a nainštalovaných v tmavom priestore jemne presvetlenom tlmeným svetlom. Vzniká tak magická inštalácia, ktorej sa návštevník po vstupe stáva súčasťou. Dostáva sa do priestoru, v ktorom ho obklopuje množstvo očí, vyvolávajúcich pocit neistoty, obavy ale aj strachu. Inštaláciou sa dá voľne prechádzať, v jej strede je divák obklopený sústredeným pozorovaním zo všetkých strán. Podvedome nám evokuje aj obraz Veľkého brata, majstrovsky vykreslenom v Orwellovom románe 1984. Takto naplnený priestor má zvláštnu schopnosť naplňovania tichom, ktoré sa tu javí priam hmatateľné.
     Uvedené dielo koncom minulého roka Galéria mesta Bratislavy zakúpila do svojich zbierok a plánuje ho vystaviť v stálej expozícií Príbehy a fenomény. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia v Pálffyho paláci.

Ivan Jančár
« predošlé
Dielo mesiaca Január 2009
Kostol a kláštor milosrdných bratov v Bratislave
Autor: Friedrich Bernhard Werner, Martin Engelbrecht
ďalšie dielo »
Dielo mesiaca Marec 2009
Golgota
Autor: Zoltán Palugyay

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.