Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Ildikó Pálová: Stav po psychiatrii | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy vydáva detských sprievodcov k výstavám?

Dielo mesiaca august

Ildikó Pálová: Stav po psychiatriiGaléria mesta Bratislavy vždy realizovala aj výstavy mladých začínajúcich autorov a zároveň aj nakupovala ich diela do svojich zbierok. Je len prirodzené, že viacerí z mladých nádejných autorov nepokračujú v nastúpenej tvorivej ceste a ich tvorbu prekryje prach zabudnutia, spätný pohľad na nákupy v našej galérií však ukazuje, že v drvivej väčšine mali kurátori správny odhad a inštinkt. Takto sme napríklad od začiatku 60 rokov získali (z dnešného pohľadu za mimoriadne nízke finančné prostriedky) do zbierok mnohé špičkové diela Galandovcov, účastníkov Konfrontácií či ďalších autorov, ktorých tvorba sa už dnes zaraďuje medzi ťažiskové v kontexte vývoja slovenského moderného či súčasného umenia. V tomto roku sme sa rozhodli zakúpiť diela mladej slovenskej maľby, ktorá sa stala významným fenoménom našej dnešnej výtvarnej scény. Mnohé z nich budú prezentované aj na našej výstave z akvizícií GMB, ktorá sa bude konať od 2. septembra v Pálffyho paláci na Pánskej 19 v Bratislave.
     Jedným z tých, ktoré sme zakúpili, je aj obraz od Ildikó Pálovej (autorka má do 22. augusta výstavu na treťom poschodí Pálffyho paláca) Stav po psychiatrii. Patrí medzi Pálovej najspontánnejšie obrazy, nezaťažuje sa žiadnymi maliarskymi „pravidlami“ a bol namaľovaný bezprostredne po prepustení zo psychiatrickej liečebne vo Viedni. Je výsledkom jednotlivých zážitkov, miešajú sa v ňom pocity nádeje v jasných žltých farbách či pocity depresie a úzkosti vyjadrené mnohými čiernymi škvrnami. Na obraze sú zachytené skôr fragmenty spomienok - hlava, ruky, nohy, mačka, ale aj divoké predstavy, ako napríklad pes s vypúlenými očami fajčiaci hašiš. Pôvodne bol obraz rozdelený do štyroch polí, kde vpisovala slová súvisiace s jej ešte predchádzajúcou liečbou v Rimavskej Sobote, ako lekárska správa, psychomotoryka zrýchlená (tento text je autorkou prečiarknutý), poruchy psychiky, moč.neg., bwg neg., či slová súvisiace s jej pocitmi, ako kevés tér (málo priestoru). Neskôr však maľbou zotrela toto členenie a vytvorila súvislú plochu. Zakomponovala v jej ľavej časti aj hlavu svojho syna Dávidka, ktorého drží za ruky, vedľa jeho tváre je načrtnutý strom a kvety, v pravej časti sú to zase lúče slnka ako vyjadrenie nádeje. Tento obraz je aj akýmsi prechodom v jej živote a tvorbe, keď sa postupne dostala do fázy, kedy, ako sama povedala sa „cítim už oveľa pokojnejšie a mám rodinné zázemie napriek tomu, že mám život raz hore a raz dole“.

Ivan Jančár


Literatúra: JANČÁR, I.: Ildikó Pálová. Raz hore, raz dole. [Kat. výst.] Bratislava: Vyd. Krása – GMB, 2009; JANČÁR, I.: Nová krv. Mladá slovenská maľba. [Kat. výst.] Bratislava: GMB, 2007;  JABLONSKÁ, B.: Ildikó Pálová. Doma v Rimavskej Sobote. [Kat. výst.] Bratislava: Galéria Linea, 2008; PUTIŠOVÁ, M.: Nová Generácia. Umenie z Košíc. [Kat. výst.] Žilina: PGU, 2007; GARLATYOVÁ, G.: Umenie mesta. [Kat. výst.] Rimavská Sobota: Mestská galéria, 2006.

       

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Kurátorka: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autori: František Bílek, Alfons Mucha
Kurátor: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Ernest Zmeták
Kurátorka: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autori: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Kurátor: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Pohľad z hradu Starhemberg
Autor: Moritz Saint Genois
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.