Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Retrospektíva | Galéria mesta Bratislavy | Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

GMB v roku 2011 oslávila 50. výročie založenia?

Výstava

Retrospektíva

Autor: Ernst Fuchs
Pálffyho palác (pozrite kontakt)
28. 5. 2014 - 21. 9. 2014
Kurátor: Dr. Cornelia Mensdorf-Pouilly

Pri príležitosti znovuotvorenia zreštaurovaných miestností Pálffyho paláca v Bratislave, vedenie GMB uvádza Retrospektívu slávneho rakúskeho maliara, sochára a všestranného umelca Ernsta Fuchsa. Výstava zahŕňa najvýznamnejšie diela jeho 65 ročnej tvorby.

            Už ako mladý umelec pracoval Ernst Fuchs na obrazových a grafických okruhoch. Hlavným motívom výstavy bude prehľad tých najvýznamnejších. Tieto okruhy sú demonštrované  témami zo starého a nového zákona, židovskej a kresťanskej mystiky ako aj vizuálnymi a pestrofarebnými krajinami a ikonickými portrétmi. Predovšetkým cyklus jednorožca – ktorý bude prvýkrát vystavený ako celok – mu dopomohol k vybudovaniu si mena už v 50. rokoch v Paríži. Avšak už v tej dobe uvažoval majster nad monumentálnymi dielami. I keď ho samotný Salvador Dali prirovnal k Dürerovi, Fuchs chcel zanechať  formát medirytiny a prejsť k veľkým obrazovým formátom.

 

            Na vrchole svojej tvorby nadobudol v roku 1972 vychýrenú vilu Otta Wagnera vo Viedni – Hütteldorf, ktorá dnes funguje ako múzeum Ernsta Fuchsa. Na tomto mieste začal uskutočňovať svoj životný sen, a to premieňať rytiny ako „ Víťazstvo jednorožca“ či „ Sfinga Mystagoga“ na olejové maľby. Na výstave v Pálffyho paláci sa prvýkrát vystavia monumentálne obrazy a podrobne vypracované rytiny z 50. a 60. rokov vedľa seba. Vzrušujúci zážitok pre znalcov a pozorovateľov umenia. Je to príležitosť ponoriť sa do sveta starých majstrov a do sveta mýtov Ernsta Fuchsa.

Newsletter

Chcete byť informovaní o podujatiach Galérie mesta Bratislavy?

Ernst Fuchs

Ďalšie výstavy/akcie


Mirbachov palác / Výstava
Autor: Josef Lada
23. 11. 2018 - 24. 2. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Kurátorka: Alexandra Tamásová
15. 11. 2018 - 20. 1. 2019
Mirbachov palác / Výstava
Autor: Péter Korniss
1. 11. 2018 - 13. 1. 2019
Pálffyho palác / Výstava
Autor: Daniel Boschung
1. 11. 2018 - 13. 1. 2019
Oblastní galerie Liberec, Lázně / Externá expozícia
Kurátori: Zsófia Kiss-Szemán, Zuzana Štepanovičová
27. 9. 2018 - 6. 1. 2019
 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Portrét Karola VI. (III.) ako uhorského kráľa
Autor: Johann Jacob Matern di Cilano
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.