Galéria mesta Bratislavy ­– Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
BRATISLAVA

Školy | Galéria mesta Bratislavy | vzdelávanie, vzdelávacie programy, animácie, tvorivé dielne; Príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Výstavy GMB


Pozrite si celý archív výstav

Vedeli ste, že

Galéria mesta Bratislavy vydáva detských sprievodcov k výstavám?

Školy

Ponuka vzdelávacích programov pre školy a škôlky

 

K AKTUÁLNYM VÝSTAVÁM (apríl - jún 2017)

 

ANDREAS FOGARASI – PLÁN

Pálffyho palác, Panská 19

do 4. 6. 2017

Andreas Fogarasi (*1977 Viedeň) skúma prostredníctvom inštalácií, videí a fotografií miesta, mestá, architektúru, ako aj mechanizmy, ktorými sa politické či kultúrne idey stávajú „obrazmi“. Svoje diela prevažne minimálneho a konceptuálneho umenia prezentoval v celom rade prestížnych európskych galérií a inštitúcií.

 

KEĎ JE HOLUB NA STRECHE

pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa

Keď je holub na streche, asi sme v meste, lebo na dedine sú holuby zriedkavé. Alebo je to inak? Tak či onak, ak nie holub, tak niečo predsa len robí mesto mestom. Výtvarník Andreas Fogarasi skúma mestá po svojom a jeho výstava sa stane východiskom nášho uvažovania a ateliéru.

 

LITTLE BIG CITY

pre žiakov druhého stupňa aj pre stredoškolákov

Všimli ste si, aké logo má vaša krajina, mesto alebo mestská časť a aké prvky používa na svoju propagáciu? Výtvarník Andreas Fogarasi pozorne skúma, ako sa v prezentácii miest odrážajú politické, osobné či ekonomické záujmy ľudí. V tejto téme budeme pokračovať aj v ateliéri, kde si osvojíme jeden z umelcových prístupov a skúsime na naše mestá nahliadať inak ako doteraz.

 

IMRO WEINER-KRÁĽ – ROZPRÁVKY PRE ELISE

Mirbachov palác, Františkánske nám. 11

do 25. 6. 2017

kurátorka: Dagmar Srnenská

Po nútenom odchode z Francúzska začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia zanechal umelec za „železnou oponou“ milovanú dcéru, štvorročnú Elise, ktorej odvtedy denne posielal listy s maľovanými príbehmi. Takto vznikli ilustrované rozprávky, ktoré zatiaľ v troch zväzkoch vydalo vydavateľstvo Petrus. Na výstave zverejňujeme 122 ilustrácií a dva akvarelové portréty malej Elise.

 

ILUSTRÁCIE – ANIMÁCIE

pre škôlkarov aj školákov

Aké môžu byť rozprávky? Písané, kreslené, hrané... Tie, ktoré si predstavíme, sú autorským dielom Imra Weinera-Kráľa, slovenského maliara 20. storočia. Rozprávky vymýšľal a maľoval pre jedinú osobu. Jeho dcéra Elise sa dnes o ne podelí a my si z nich na výstave pripravíme materiál, ktorý v ateliéri pomocou stop motion animácie rozpohybujeme.

 

500 ROKOV REFORMÁCIE

Mirbachov palác, Františkánske nám. 11

od 27. 4. do 18. 6. 2017

Celý svet si v súčasnosti pripomína 500 rokov odo dňa, kedy Martin Luther pribil na dvere katedrály vo Wittenbergu tézy s kritikou katolíckej cirkvi. Táto udalosť sa považuje za začiatok reformácie. Pri tejto príležitosti predstavíme niekoľko grafických cyklov zo zbierky Thomasa Emmerlinga z Norimbergu, okrem iného slávne ilustrácie Biblie od Gustava Dorého, medirytiny od Gustava Königa opisujúce život Martina Luthera, ale aj litografie z cyklu Matúšových pašií od znepokojivého i naliehavého Otta Dixa.

 

HRAVÉ PÍSMENÁ

pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa

Máte radi knižky a viete, ktorá je na svete úplne najrozšírenejšia? Je to Biblia. Pred mnohými storočiami sa šírila iba tak, že ju ľudia prepisovali, čo trvalo nesmierne dlho. Všetko zmenil vynález pána Guttenberga, ktorý vymyslel „hravé písmená“. Ako to fungovalo si vyskúšame v ateliéri, no ešte predtým uvidíme krásne ilustrácie z jednej starej Biblie.

 

ROZBUŠKA

pre žiakov druhého stupňa aj pre stredoškolákov

Ocitli ste sa v dobe pred 500 rokmi a počúvate len o jedinom človeku – Martinovi Lutherovi. Čoskoro sa začne skloňovať ďalšie nové slovo – reformácia, ktorá zmení celý váš život. Tridsaťročnú vojnu a ničenie umenia neuznávate, ale z preloženej Biblie sa tešíte a vďaka vynálezu kníhtlače ju máte za lacný peniaz doma. V programe spoznáme plusy a mínusy reformácie a s novou „vecičkou“ kníhtlače sa pohráme v ateliéri.

 

NOVÝ VZDELÁVACÍ FORMÁT

 

PREMIETAČKA

V premietacej sále Pálffyho paláca spúšťame nevšedné kino pre školské skupiny. Lektor prostredníctvom premietania na dataprojektore rozprúdi pútavý dialóg so žiakmi na témy z dejín umenia. Každá téma je transhistorická, čiže zámerne „skáče“ medzi storočiami, medzi prítomnosťou a minulosťou. Chýbať nebude ani krátke prepojenie s dielami v expozíciách. Prihlásiť sa môžete na ktorúkoľvek z ponúkaných tém a pri viacerých návštevách aj v ľubovoľnom poradí. Dĺžku interaktívnej prednášky vieme prispôsobiť podľa želania, bežná dĺžka je 90 min. Všetky ponúkané témy prispôsobujeme cieľovej skupine, od najmenších detí až po dospievajúcich žiakov. Pukance sú povolené, ak ich máte so sebou!

 

Vaša téma – Máte oblasť, ktorá by sa práve hodila do kontextu vyučovania? Alebo ste dostali nápad na skvelú tému, ktorá nie je v našej ponuke? Sem s ňou a pri dostatočnom predstihu (dva týždne) vám ju radi pripravíme a zrealizujeme!

 

Umelci a objednávatelia – Dnes silno vnímame, kto vytvoril slávne dielo, no vieme aj pre koho? Kedysi mali objednávatelia neraz väčšiu vážnosť ako umelci. Pre koho teda vzniká umenie dnes a v minulosti? Odráža sa to aj na samotných dielach?

 

Kôň – Na základe rozdielností v rámci jediného motívu prenikneme do najrozmanitejších uhlov pohľadu a východísk pri vzniku umeleckého diela. Pochopíme, čo je to sloh, štýl či zámer v umení.

 

Modrá – V umení môžete prežiť zážitok aj z jednej jedinej farby, zvlášť keď je starostlivo vybraná. Poznáte rozdiel medzi ultramarínom a kobaltom? Viete, že modrá môže byť niekedy vzácnejšia ako zlatá?

 

Z čoho to je – Umenie vzniká vo svete, v ktorom žijeme, takže materiál pre vznik diela dosiaľ vždy vychádzal z toho, čo ponúka svet. No to je azda jediné obmedzenie.

 

A bolo svetlo – A bez neho by nebol ani ľudský zrak, ani žiadne výtvarné umenie. Svetlo je však v umení prítomné v rozmanitých podobách i významoch. Neraz s hlbokou symbolikou.

 

Dobrí a zlí klamári – Pomysleli by ste si, že na dejiny umenia sa dá nazerať aj z perspektívy klamania a neklamania? Nuž, aj klamať je umenie a práve v umení je klam vyslovene doma. Či je to zlá, alebo dobrá správa, spoznáme spoločne.      

 

 

K STÁLYM EXPOZÍCIÁM

 

pre škôlkarov a žiakov prvého stupňa:

 

MENU PRE CHROBÁKA

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia gotického umenia

Môžeme na starej povale nájsť poklad veľkej umeleckej a historickej hodnoty? Medzi nepotrebnými vecami na pôjde kostola bola objavená ranogotická drevená socha, takzvaná Vajnorská madona. Ako sa líši jej terajší vzhľad od pôvodného? V programe sa dozvieme o tvorovi, ktorý mal na svojom jedálnom lístku práve toto dielo z konca 14. storočia, a spoločne si vyskúšame tvorivé experimentovanie s materiálmi.

 

PREČO SOCHY NEMAJÚ RUKY?

Mirbachov palác, Františkánske nám. 11, expozícia barokového umenia

Na čo všetko nám slúžia ruky a čo všetko nimi dokážeme vyjadriť? Niektoré sochy v našej galérii ruky nemajú, preto čakajú na tie naše, ktorými ich oživíme a zistíme, aké tajomstvá skrývajú. V experimentálnej výtvarnej dielni si vyskúšame, aké je to tvoriť bez rúk.

 

PRÍRODA V GALÉRII

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia druhej polovice 20. storočia

Umelci v minulosti prírodu najmä maľovali. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa však do nej odvážili vstúpiť a zanechať v nej stopu svojej prítomnosti. Proces zmeny, ktorému bolo dielo vystavené, tvoril dôležitú súčasť diela. Program o zdrojoch a prejavoch prírodných síl, ktoré využíva aj umelecká tvorba, predstaví výtvarné diela meniace svoj tvar, skupenstvo a charakter.

 

najmä pre žiakov prvého stupňa:

 

TAJNÉ SPRÁVY

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia druhej polovice 20. storočia

Ako prežívame náš bežný deň? Pamätáme si všetky činnosti, ktoré vykonáme? V minulosti mohli byť aj obyčajné aktivity sledované úradmi. Vyššia moc nielen povoľovala, ale aj zakazovala. Prenesieme sa na chvíľu do obdobia socializmu a vyskúšame si tajné techniky šifrovania, množenia a odovzdávania informácií.

 

ROZHÝBANÉ TVARY

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia 20. storočia

Prečo nás rozličné tvary zaujímajú a čo sa s nimi dá robiť, keď ich začneme spájať alebo nimi hýbať? Na dielach z 20. storočia budeme prostredníctvom spoločných aktivít hľadať prieniky medzi dvojrozmernosťou a trojrozmernosťou v umení a v tvorivej časti si vytvoríme vlastné netradičné priestorové objekty.

 

pre žiakov druhého stupňa a stredoškolákov:

 

KNIHA TROCHU INAK

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia druhej polovice 20. storočia

Knihy v galérii neslúžia len na čítanie, ale aj na zamyslenie sa nad novými významami a posolstvami týchto predmetov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Kniha ako objekt či súčasť inštalácií poskytuje mnohé roviny „čítania“ a vedie nás k novým uhlom pohľadu na svet vedomostí a informácií, ktorý nás obklopuje.

 

OBRAZ – ODRAZ

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia druhej polovice 20. storočia

Prečo nás ľudí od nepamäti fascinuje zrkadlo a na čo všetko nám slúži? Ako sa stalo, že zrkadlo vstúpilo do výtvarného umenia a aké diela týmto spojením vznikli? Galéria mesta Bratislavy má zaujímavú zbierku príkladov na túto tému. Súčasťou našej prechádzky bude Pasáž od Mateja Kréna, ktorá nás uvedie k zážitkovej tvorivej aktivite.

 

OLTÁRE SÚČASNOSTI A MINULOSTI

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia 20. storočia a expozícia gotiky

Gotické krídlové oltáre patria medzi najcharakteristickejšie doklady gotického umenia na Slovensku. „Oltáre“ Stana Filka vznikli v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Premostením storočí, porovnaním ich typologických a ideových špecifík si budeme klásť otázky o ich vzájomných súvislostiach, podobnostiach či rozporoch. Sakrálne a profánne, telesné a duchovné, súčasné a minulé: to sú témy nášho stretnutia, ktoré sa spolu pokúsime aj vizualizovať.

 

DROBNÉ SKRÝŠE GOTICKÉHO UMENIA

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia gotiky

Pootvorené dvierka čítacieho pultu pod Máriou odhaľujú kalamár, na pulte je kniha s krásnou väzbovou úpravou. Cestujeme po zákutiach obrazu a odhaľujeme, aké predmety a akým spôsobom vyrábali stredovekí remeselníci. V tvorivej časti premeníme ateliér na tiché miesto sústredenej práce...

 

FULLA DO VRECKA

Pálffyho palác, Panská 19, expozícia umenia druhej polovice 20. storočia

Benka, Fulla, Galanda, Bazovský... Aké zvučné mená! Čo však urobilo týchto umelcov takými žiadanými a populárnymi? Na výstave sa okrem zoznámenia s ich dielami pokúsime odpovedať aj na otázky fungovania, reklamy, marketingu a trhu s umením. V ateliéri sa potešíme malým suvenírom len pre seba.

 

BEŽNÉ LEKTORSKÉ

Klasické lektorské sprievody ku všetkým vymenovaným výstavám

Komentované prehliadky bez tvorivých aktivít sú vedené živým komunikačným prístupom a sú vhodné najmä pre starších žiakov a študentov.

 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Trvanie programov: od 60 min., pre ZŠ programy s tvorivou dielňou 90 min.

Prihlasovanie: najneskôr 7 dní vopred na kontaktoch vzdelavanie@gmb.sk alebo 02/5443 2807

Vstupné: deti MŠ – 1 €, žiaci ZŠ a SŠ – 1,50 €, študenti VŠ – 2,50 €

Pedagogický sprievod má vstup zdarma. O využití kultúrnych poukazov sa prosím u nás informujte.


TEŠÍME SA NA VAŠU NÁVŠTEVU! 
 

 

 

 

 

Františkánske nám. 11
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Panská 19
815 35 Bratislava

Otvorené denne
okrem pondelka
od 11 do 18 h.

Arcivojvodkyňa Izabela Rakúsko-Tešínska, rod. Croy-Dulmen
Výtvarné diela, ktorých fotografie zverejnené na webovej stránke GMB propagujú jednotlivé výstavy prebiehajúce v GMB, podliehajú ochrane autorských práv podľa autorského zákona. GMB nie je nositeľom autorských práv, tým je autor, resp. jeho dedičia. Dielo sa stáva voľným viac ako 70 rokov po smrti autora. Fotografie zverejnených výtvarných diel môže používateľ použiť len s predchádzajúcim súhlasom autora, resp. jeho dediča či inštitúcie zastupujúcej jeho práva, inak sa dopúšťa porušenia osobnostných autorských práv autora.