Bratislava City Gallery ­– Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic
BRATISLAVA

Obchodník s dažďom | Galéria mesta Bratislavy | Allowance organisation of the City of Bratislava, capital of the Slovak Republic

Exhibitions


Explore the archive of exhibitions

DID YOU KNOW?

The City Gallery of Bratislava organises national programme for schools CLOSER TO THE ART.

Piece of the month february

Stanislav Stankoci

Obchodník s dažďom


Stanislav Stankoci: Obchodník s dažďom, 1988, akryl, plátno, 100x85 cm. A 6988. Zakúpené od autora v roku 1989.

 

   Nezvyknem vyberať dielo mesiaca podľa jubilea autora, ale v tomto prípade urobím výnimku, keďže ide o udalosti dve. Pán profesor Stanislav Stankoci sa v tomto mesiaci nielenže dožíva šesťdesiatky, ale po ôsmych rokoch aj končí vo funkcii rektora na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Kandidovať po dvoch obdobiach už ďalej nemohol a možno ani nechcel. Viem, že svoju funkciu robil s obrovským nasadením a zanietením (ako člen správnej rady VŠVU som to mohol vnímať aj trochu z vnútra), na strane druhej mu príliš veľa času neostávalo na grafický dizajn a ešte menej na maľbu. Bola by preto škoda, keby sme si ho nepamätali aj ako osobitého maliara, najmä v priebehu 80. a 90. rokov maľoval priam náruživo. V roku 1991 mal samostatnú výstavu na celom rozsiahlom druhom poschodí Mirbachovho paláca, čo sa tak mladému autorovi nikdy predtým, ale ani potom, už nepodarilo. V roku 2000 mal v Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislavy ďalšiu komornejšiu výstavu, pri príležitosti ktorej mu vyšla aj monografia. Podotýkam, že sme vtedy nemohli ani len tušiť, že sa raz stane rektorom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

    Vo svojich maľbách používal predovšetkým  akryl, ktorý najlepšie vyhovoval jeho spôsobu maľby s nanášaním a prekrývaním viacerých vrstiev. Jeho tvorba v druhej polovici 80. rokov bola  charakterizovaná ako biopoetika vo virtuálnom prostredí. Evidentný je tu záujem o mikrokozmos, štruktúru diela. V prípade tohto obrazu  – čo v jeho ostatných dielach je len málokedy prítomné – sa odohráva aj príbeh. Vychádza z hry Richarda Nasha z roku 1954, ktorá bola preložená do mnohých jazykov, hraná na Brodway a sfilmovaná Burtom Lancasterom a Katherine Hepburnovou. Je to príbeh o viere v seba ale aj o nádeji na iný život. V obraze sa pomerne výrazne oslobodzuje od pevného tvaru, zobrazuje v ňom  niečo nestále, neuchopiteľné, ako je neuchopiteľná aj samotná nádej. V obraze, ktorý je namaľovaný mimoriadne spontánne, ale aj sústredene, môžeme identifikovať monumentálne pôsobiacu figúru čiastočne prekrývanú modrými a fialovými dažďovými kvapkami, ako symbolu bytostného prelínania sa človeka s prírodou.

 

                                                                                              Ivan Jančár

« previous
Piece of the month January 2019
Ohňostroj v Hofvijver
Author: Romeyn de Hooghe
next piece »
Piece of the month March 2019
Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois

Newsletter

Do you want to know what´s new at the City Gallery of Bratislava?

Other exhibitions/actions


Mirbach Palace / Exhibition
Author: Pablo Picasso
7. 3. 2019 - 2. 6. 2019
Mirbach Palace / Exhibition
Authors: Gréta Mária Srnová, Filip Bielek
Curator: Beata Jablonská
20. 2. 2019 - 31. 3. 2019
Pálffy Palace / Exhibition
Authors: František Bílek, Alfons Mucha
Curator: Hana Larvová
14. 2. 2019 - 26. 5. 2019
Pálffy Palace / Exhibition
Author: Ernest Zmeták
Curator: Danica Zmetáková
29. 1. 2019 - 24. 3. 2019
Mirbach Palace / Exhibition
Authors: Tivadar Csontváry Kosztka, Ladislav Mednyánszky
Curator: József Sárkány
24. 1. 2019 - 31. 3. 2019
 

Františkánke nám. 11, 815 35 Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Panská 19, Bratislava

Open daily except Mondays
11am - 6 pm

Pohľad z hradu Starhemberg
Author: Moritz Saint Genois
The photographs of works of art, promoting the exhibitions held at the City Gallery of Bratislava, published on the website, are subject to copyright protection under the Copyright Act. The City Gallery of Bratislava is not a copyright holder; it is the artist, or his/her heirs. The work of art becomes free more than 70 years after author´s death. The photographs of works of art published on the website can only be used with the prior written consent of the artist, his/her heir, or institution representing artist´s rights, otherwise it shall be regarded as copyright infringement.